Ogród

Wpływ zaprawiania nasion na wzrost i plonowanie warzyw.

Wpływ zaprawiania nasion na wzrost - obrazek

Badania przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Sierniewicach wykazały, że preparat EM Naturalnie Aktywny stosowany do przedsiewnego traktowania nasion istotnie wpływał na jakość i zdrowotnośó materiału siewnego roślin warzywnych. Jego skuteczność zależała zarówno od gatunku rośliny, czasu traktowania oraz temperatury kiełkowania nasion. W przypadku nasion o niskiej zdolności kiełkowania ...

Piękne kwiaty bez "chemii".

Kwiaty bez chemii - obrazek

Kwiaty trafiają dziś do naszych sklepów z całego świata. Wszędzie tam, gdzie dociera transport lotniczy, docierają róże, orchidee i całe mnóstwo innych kwiatów z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Tam uprawia się je takimi samymi metodami, z tą różnicą, że ze względu na cieplejszy klimat otrzymują więcej „naturalnego ciepła". Wspólne jest to, że do ich uprawy używa się bardzo dużej ilości środków chemicznych.

Czy potrzebny jest EM w ogrodzie?

Czy potrzebny jest EM w ogrodzie - obrazek

Kiedy zaczyna się stosować EM w ogrodzie, trzeba przykładać wagę do zasad odżywiania roślin. Tylko tam, gdzie jest coś, może powstać coś innego. Przemysłowa produkcja roślin bez nawożenia nie jest możliwa. Szkoda, że według obiegowej opinii w rolnictwie ekologicznym nie ma nawożenia.
Rolnicy ekologiczni stosują nawożenie substancjami organicznymi, a nie łatwo rozpuszczającymi się w wodzie nawozami, znanymi jako »nawozy sztuczne«.

Ekologiczne zaprawianie nasion.

Ekologiczne zaprawianie nasion - obrazek

Historia zaprawiania materiału siewnego sięga czasów starożytnych. Już wtedy rozumiano taką potrzebę podejmując pierwsze próby ochrony nasion i ziarna przed organizmami szkodliwymi. Stosowano wówczas między innymi moczenie nasion w winie, cieczach zawierających wytłoczyny z oliwek oraz w słonej wodzie. Zaprawianie nasion jest niezwykle ważnym elementem agrotechniki ze względu na stale utrzymujące się niebezpieczeństwo infekcji chorobami przenoszonymi przez nasiona, glebę i resztki pożniwne.