Zastosowanie Technologii EM

Zaprawianie nasion.

Zaprawianie nasion - obrazek

Historia zaprawiania materiału siewnego sięga czasów starożytnych. Już wtedy rozumiano taką potrzebę podejmując pierwsze próby ochrony nasion i ziarna przed organizmami szkodliwymi. Stosowano wówczas między innymi moczenie nasion w winie, cieczach zawierających wytłoczyny z oliwek oraz w słonej wodzie.


Zaprawianie nasion jest niezwykle ważnym elementem agrotechniki ze względu na stale utrzymujące się niebezpieczeństwo infekcji chorobami przenoszonymi przez nasiona, glebę i resztki pożniwne. Jest to także pierwsza profilaktyczna ochrona młodych roślin przeciwko chorobom i szkodnikom. Zaprawianie nasion przynosi następujące korzyści:

  • zwiększona siła kiełkowania nasion
  • uzyskanie wyższej zdrowotności siewek
  • utrzymanie właściwej obsady roślin na metrze kwadratowym
  • wyrównany plon i zdrowe rośliny

 

Efektywne Mikroorganizmy idealnie nadają się do ochrony materiału siewnego zamiast tradycyjnych zapraw chemicznych. Należy dodać, że jest wiele argumentów, które stawiają EM o klasę wyżej w stosunku do zapraw chemicznych:

  • EM jest bezpieczny, można go wdychać podczas pracy przy zaprawianiu bez obaw o zdrowie
  • zabieg przeprowadzić można w mieszalniku do paszy nie obawiając się, że pasza potem mieszana będzie szkodziła zwierzętom
  • ziarno, które zostało nie wysiane spokojnie używać można jako paszę z korzyścią dla zwierząt
  • EM jako zaprawa do nasion jest w 100% ekologiczny
  • Efektywne Mikroorganizmy stymulują wzrost mikroflory glebowej a nie niszczą wszystkiego tak jak to czynią zaprawy chemiczne


 
KILKA RAD PRAKTYCZNYCH - PROSTO Z GOSPODARSTWA
 
Do nasion drobnych zaprawianych na małą skalę np. do wysiewu do ogródka stosujemy roztwór EM Naturalnie Aktywny  30% ( 300ml EM+700ml wody)
 
Rolnicy, którzy zaprawiają nasiona zbóż czasem pytają jak ten proces przeprowadzić sprawnie. Odpowiedź jest prosta: w betoniarce  albo mieszalniku do paszy. Do tego celu używamy na 100 kg zboża 1 litr 30% roztworu EM. Często spotyka się dawkowanie 1 litr EM/100 kg nasion (bez dodawania wody) Nie jest to bardzo poważny błąd i na pewno nie szkodzi ziarniakom. A każda okazja na dostarczenie glebie efektywnej mikroflory jest bardzo dobra.